WINNERS 2017

GRAND PRIZE

Laura Navasardian, cello, student of Clara Kim

TOP PRIZE:

(chosen among first prize winners)

Joshua Cai, viola, student of Toby Appel
Nagyeom Jang, cello, student of Clara Kim
David Kwak, violin, student of Li Lin
Echo Strings: Sally Han, Ji Hoon Martin Haam, Trevor Jensen, students of Yu Jeong Lee

LIVE AUDITION

A (Ages 7 to 9)
First Prize: 
Sophia Shao (NY), student of Natela Mchedlishvili
Second Prize:
Elizabeth Lee
(NY), student of Eun Youn Kim-Moon

B (Ages 10 to 12)
First Prize:

Claire Chang (NJ), student of Grace Ji-Young Lee
Second Prize:
Nathan Lee (NJ), student of Lev Samarov
Third Prize:
Sara Novo (NY), student of Michael Thomopoulos

C (Ages 13 to 15)
First Prize:
Zoe Pian (NY), student of Karine Poghosyan
Second Prize:
Carrie Chen (NJ), student of Michael Thomopouplos
Third Prize:
Alexander Wang (NJ), student of Michael Thomopoulos

D (Ages 16 to 18)
Third Prize:
Momoko Uchida (NJ), student of Gyongza Eisenberg

A (Ages 7 to 9)
First Prize:
Yumi Park (NY), violin, student of Yu Jeong Lee
Second Prize:
Dana Chung (NJ), violin, student of Jiwon Kim

B (Ages 10 to 12)
First Prize:
Julie Kim (NJ), violin, student of Elizabeth Chang

C (Ages 13 to 15)
First Prize:
Joshua Cai (NY), viola, student of Toby Appel
Anthony Choi (NY), cello, student of Clara Kim
David Kwak (NJ), violin, students of Li Lin
Second Prize:
Irene Lee (NJ), cello, student of Clara Kim
Madeleine Pintoff (NY), viola, student of Sophie Arbuckle
Third Prize:
Jiah Lee (NJ), violin, student of Yu Jeong Lee
Theo Liao (London), cello
Kevin Won (NY), cello, student of Clara Kim

D (Ages 16 to 18)
First Prize:
Nagyeom Jang (NY), celio, student of Clara Kim
Cheyoon Lee (NY), cello, student of Clara Kim
Second Prize:
Ji Hoon Martin Haam (NJ), violin, student of Yu Jeong Lee

B (Ages 10 to 12)
First prize:
Alicia Chang
(NY), flute, student of Janet Arms
Ryan Kim (NJ), clarinet, student of Seung Ho Choi
Second Prize:
Cadee Lee (NJ), clarinet, student of Paul Wonjin Cho

C (Ages 13 to 15)
First prize:
MacKenzie Kim (NJ), oboe, student of Yousun Chung
Spencer Rubin (NY), oboe, student of Yousun Chung
Third Prize:
Kenny Kim (NY), clarinet, student of Hana Kim
Jungann Park (NJ), clarinet, student of Seungho Choi

D (Ages 16 to 18)
First prize:
Monica Park (NY), flute, student of Soo-Kyung Park

D (Ages 16 to 18)
Second Prize:
Veritas Piano Trio: Chaeyoung Oh, Ashley Kang, James Yang (NJ), students of Mira Kang

 

YOUTUBE AUDITION

A (Ages 7 to 9)

First prize:
Emmie Guo
(IL), student of Sueanne Metz
Third Prize:
Anh Nguyen
(Vietnam), student of Co Tran

C (Ages 13 to 15)

First Prize:
Leo Jergovic (CA), student of William Welborn
Third Prize:
Uyen Nguyen (PA), student of Amy E. Gustafson

B (Ages 7 to 9)

First prize:
Elizabeth Lee 
(NY), violin, student of Khullip Jeoung

C (Ages 13 to 15)

First prize:
Belle Ella Wang 
(AZ), violin, student of Danwen Jiang
Second Prize:
Seungho Lee (NJ), violin, student of Elizabeth Faidley
Jacob Reed (CA), cello, student of Eric Sung

D (Ages 16 to 18)

First prize:
Ian Kim(CA), cello, student of Jonathan Koh
Second Prize:
Jack Shigeta (NJ), violin, student of Ella Heifets
John Skiera (NY), cello, student of Deborah Park
Third Prize:
Alexandra Hong (NY), viola, student of Toby Appel

A (Ages 7 to 9)

First Prize:
Sooah Jeon (Korea), flute, student of Joohee Lee

B (Ages 10 to 12)
First Prize:
Matthew Kim
(MS), flute, student of Myung Kim
Second Prize:
Karis Ko (TN), flute, student of Myung Kim

C (Ages 13 to 15)
First Prize:
Hannah Lee (Korea), flute, student of Ui Kyung Park

D (Ages 16 to 18)
Second Prize:
Michelle Lee (CA), flute, student of Isabelle Chapuis

C (Ages 10 to 12)
Third Prize:
Emriensu Cello Quartet: Wilson Chen, Shawn Hsu, Joel Kim, Jennifer Satsuki Mori (CA), students of Laura Gaynon

D (Ages 16 to 18)
First Prize:
Echo Strings: Sally Han, Ji Hoon Martin Haam, Trevor Jensen (NJ & NY), students of Yu Jeong Lee
Rivendale Piano Trio: Oliver Betz, Madison Howard, Sophia Su (CT & NY), students of Constance Moore

B (Ages 10-12)

First prize:
Kelly Kim (NY), musical, student of Eun Youn Kim-Moon

C (Ages 13 to 15)
First prize:
Michelle Yang (NY), musical, student of Lucia Hyunju Song
Leo Jergovic (CA), classical, student of Jimmy Kansau

D (Ages 16 to 18)
First prize:
Marley Jacobson (NY), classical, student of Karen Beardsley
Liza Monasebian (NY), classical, student of Kelly Sawatsky

A (Ages 7 to 9)
First Prize:
Pui Yee Pearl Chan (Hong Kong), Harp, student of Dana Michelle Abbott

C (Ages 13 to 15)
First Prize:
Joshua Park
(NJ), xylophone, student of Greg Giannascoli

D (Ages 16 to 18)
Third Prize:
Sungbeen Lee (Korea), classical guitar, student of John Jo

2019 WINNERS   |   2018 WINNERS   |   2017 WINNERS   |   2016 WINNERS   |   2015 WINNERS

REGISTRATION IS NOW CLOSED

Congratulations!

The winners of IGMC 2020 are posted on the winners page.