WINNERS 2016

GRAND PRIZE

Kaye Otake, cello

TOP PRIZE:

Molly Goldberg (oboe), Neerav Kumar (clarinet), Nivedita Ravi (voice), Sean Yu (cello) 

PIANO:


A (Ages 7 to 9)
First Prize: Owen Smith
Second Prize: Jia Chen
Third Prize: Caleb Lee

B (Ages 10 to 12)
First Prize:
Nathalie Lelogeais
Third Prize: Nicole Izaguirre, Nicolas Kim

C (Ages 13 to 15)
First Prize: Victor You
Second Prize: Annie Tan
Third Prize: Orcin Akman, Nicole Park

D (Ages 16 to 18)
First Prize: Evan Kauffmann
Second Prize: Sunghoon Yoon

STRINGS:

A (Ages 7 to 9)

First Prize: Joshua Kovac (cello)
Second Prize: Evelyn Jio Joung (cello)
Third Prize: Risa Kakizoe (violin)

B (Ages 10 to 12)
First Prize: Sean Yu (cello)
Second Prize: Katelyn Moon (violin)

Third Prize: Miyabi Henriksen (violin), Kayleigh Kim (violin)

C (Ages 13 to 15)
First Prize: Masato Chang (violin)
Second Prize: Shelley Choi (violin)
Third Prize: Haemaru Chung (violin), Irene Lee (cello), Sea Yoon (violin)

D (Ages 16 to 18)
First Prize: Diana Cha (violin)
Third Prize: Mizuki Hayakawa (cello)

WOODWINDS:

B (Ages 10 to 12)
First Prize: Daniel Choi (oboe)
Second Prize: Andrea Loo (oboe)

C (Ages 13 to 15)
First Prize: Jane Lee (flute)
Third Prize: Emily Jang (oboe)

D (Ages 16 to 18)
First Prize: Molly Goldberg (oboe), Neerav Kumar (clarinet)
Second Prize: Ji Yun Hwang (flute)

CHAMBER MUSIC:


C (Ages 9 to 13)
First Prize:
Duo for Two Violins; Yoonha Jung  (violin), Minjoo Song (violin)

D (Ages 14 to 18)
First Prize:
String Quartet; Abigail Nishiwaki (violin), Jack Shigeta (violin), Andrew Hughes (viola), Mizuki Hayakawa (cello)

VOICE:

B (Ages 10 to 12)
First Prize: Ayesha Nadeem (classical), Joy Kim (musical)

C (Ages 13 to 15)
First Prize: Julie Kim (classical), Kristine Fu (musical)

D (Ages 16 to 18)
First Prize: Nivedita Ravi (classical), Marley Jacobson (musical)
Second Prize: Amanda Pyun (musical)
Third Prize: Joseph Lee (musical), Chris Troiano (musical)

2016 WINNERS     |     2015 WINNERS

REGISTRATION IS NOW CLOSED