WINNERS 2015

GRAND PRIZE

Han Lee, Cello

TOP PRIZE:

Andrew Hong (piano), Alyssa Kim (violin), Soo Yeon Lee (bassoon), Five Strong Winds Woodwind Quintet (Jae Hyun Moon, Joseph Jordan, Avarie Pet, Lee Cyphers, Andrew Hahn)

PIANO:


A (Ages up to 6)
First Prize: Madelyn Duong

B (Ages 7 to 9)
First Prize: Kaitlyn Lee
Second Prize: Hepsiba Lee
Third Prize: Erenei Ligh

C (Ages 10 to 12)
First Prize: Elliot Kim
Second Prize: Julia Kim
Third Prize: Karis Ligh, Claire Shang, Sarah Yoon

D (Ages 13 to 15)
First Prize: Ming Nga Cheung
Second Prize: Catherine Park
Third Prize: Seungmin Paick

E (Ages 16 to 18)
First Prize: Andrew Hong, Jeemin Lee

STRINGS:

A (Ages up to 6)
First Prize: Kathleen Lee (violin)

B (Ages 7 to 9)
First Prize: Bernadette Kim (violin)
Second Prize: Jisang Kymm (violin)
Third Prize: Bryan Bin (violin), Hye-Won Shim (violin)

C (Ages 10 to 12)
First Prize: Asher Kalfus (cello), Dylan Wu (cello)
Second prize: Angela Inseo Choi (violin), Olivia Oh (violin)
Third Prize: Katelyn Moon (violin)

D (Ages 13 to 15)
First Prize: Alyssa Kim (violin), Heechan Ku (cello)
Second Prize: Susan Baek (cello), Jacqueline Hahn, (viola), Eilene Lee (violin)
Third Prize: Sami Ahn (double bass), Haemaru Chung (violin), Sophia Steger (violin)

E (Ages 16 to 18)
First Prize: Hannah Ko (cello)
Second prize: Yurie Minamiya (violin), Christine Suh (violin)
Third Prize:  Ethan Cobb (cello), David Shin (viola)

WOODWINDS:

C (Ages 10 to 12)
First Prize: Iris Chang (clarinet)
Second Prize: Andrea Loo (oboe)
Third Prize: Abigail Lee (oboe)

D (Ages 13 to 15)
First Prize: Hannah Lee (flute)
Second Prize: Hye Jin Cho (flute)
Third Prize: Kari Wong (oboe)

E (Ages 16 to 18)
First Prize: Soo Yeon Lee (bassoon)
Second prize: Jung Woo Lee (clarinet)
Third Prize: Elizabeth Egan (bassoon), Sarah Yae (flute)

VOICE:

A (Ages 8 to 10)
Second Prize: Siann Han, musical

B (Ages 11 to 13)
First Prize: Pardiss Mehrzad, classical
Second Prize: Sehjin Jo, classical

C (Ages 14 to 16)
First Prize: Theresa Carlomagno (classical)
Second Prize: Irene Chun (classical), Emma Levy (musical)

D (Ages 17 to 18)
First Prize: Ashley Kim (classical), Hannah Song, (musical)
Second Prize: Kati Kim (classical)

CHAMBER MUSIC:

D (Ages 14 to 18)
First Prize:
-Chokolat Piano Quintet; Annamaria Vasmatzidis, (violin), Christine Suh (violin), Cynthia Phillippi (viola) Cordelia Mutter (cello), Sining Liu (piano)
-Five Strong Winds Woodwind Quintet; Jae Hyun Moon (flute), Joseph Jordan (oboe), Avarie Pet, (clarinet), Lee Cyphers (horn), Andrew Hahn (bassoon)

Second Prize:
Ensemble Vivace; Corinne Au (violin), Ester Choi (piano)

Third Prize:
-Bravura Piano Quartet; Melodee Li (violin), Jennifer Mao (viola), Jaehyun Kim (cello), Vivian Xu (piano)
-Third Street Piano Quartet; Olivia D’Amato (violin), Conor Niegowski (viola), Michal Mandil, (cello), Josue Kennedy Nunez (piano)

2016 WINNERS     |     2015 WINNERS

REGISTRATION IS NOW CLOSED