WINNERS 2017

GRAND PRIZE

Laura Navasardian, cello, student of Clara Kim

TOP PRIZE:

Joshua Cai, viola, student of Toby Appel

Nagyeom Jang, cello, student of Clara Kim

David Kwak, violin, student of Li Lin

Echo Strings: Sally Han, Ji Hoon Martin Haam, Trevor Jensen, students of Yu Jeong Lee

LIVE AUDITION

PIANO:


A (Ages 7 to 9)
First Prize: Sophia Shao (NY), student of Natela Mchedlishvili
Second Prize: Elizabeth Lee (NY), student of Eun Youn Kim-Moon

B (Ages 10 to 12)
First Prize:
Claire Chang (NJ), student of Grace Ji-Young Lee
Second Prize: Nathan Lee (NJ), student of Lev Samarov
Third Prize: Sara Novo (NY), student of Michael Thomopoulos

C (Ages 13 to 15)
First Prize: Zoe Pian (NY), student of Karine Poghosyan
Second Prize: Carrie Chen (NJ), student of Michael Thomopouplos
Third Prize: Alexander Wang (NJ), student of Michael Thomopoulos

D (Ages 16 to 18)
Third Prize: Momoko Uchida (NJ), student of Gyongza Eisenberg

STRINGS:

A (Ages 7 to 9)

First Prize: Yumi Park, violin (NY), student of Yu Jeong Lee
Second Prize: Dana Chung, violin (NJ), student of Jiwon Kim

B (Ages 10 to 12)
First Prize: Julie Kim, violin (NJ), student of Elizabeth Chang

C (Ages 13 to 15)
First Prize:
Joshua Cai, viola (NY), student of Toby Appel
Anthony Choi, cello (NY), student of Clara Kim
David Kwak, violin (NJ), students of Li Lin
Second Prize:
Irene Lee, cello (NJ), student of Clara Kim
Madeleine Pintoff, viola (NY), student of Sophie Arbuckle
Third Prize:
Jiah Lee, violin (NJ), student of Yu Jeong Lee
Theo Liao, cello (London)
Kevin Won, cello (NY), student of Clara Kim

D (Ages 16 to 18)
First Prize:
Nagyeom Jang, celio (NY), student of Clara Kim
Cheyoon Lee, cello (NY) student of Clara Kim
Second Prize: Ji Hoon Martin Haam, violin (NJ), student of Yu Jeong Lee

WOODWINDS:

B (Ages 10 to 12)
First Prize:
Alicia Chang
, flute (NY), student of Janet Arms
Ryan Kim, clarinet (NJ), student of Seung Ho Choi
Second Prize: Cadee Lee, clarinet (NJ), student of Paul Wonjin Cho

C (Ages 13 to 15)
First Prize:
MacKenzie Kim, oboe (NJ), student of Yousun Chung
Spencer Rubin, oboe (NY), student of Yousun Chung
Third Prize:
Kenny Kim, clarinet (NY), student of Hana Kim
Jungann Park, clarinet (NJ), student of Seungho Choi

D (Ages 16 to 18)
First Prize: Monica Park, flute (NY), student of Soo-Kyung Park

CHAMBER MUSIC:

D (Ages 16 to 18)
Second Prize:
Veritas Piano Trio: Chaeyoung Oh, Ashley Kang, James Yang (NJ), students of Mira Kang

YOUTUBE AUDITION

PIANO:


A (Ages 7 to 9)
First Prize: Emmie Guo (IL), student of Sueanne Metz
Third Prize: Anh Nguyen (Vietnam), student of Co Tran

C (Ages 13 to 15)
First Prize: Leo Jergovic (CA), student of William Welborn
Third Prize: Uyen Nguyen (PA), student of Amy E. Gustafson

STRINGS:

B (Ages 7 to 9)
First Prize: Elizabeth Lee, violin (NY), student of Khullip Jeoung

C (Ages 13 to 15)
First Prize: Belle Ella Wang, violin (AZ), student of Danwen Jiang
Second Prize:
Seungho Lee, violin (NJ), student of Elizabeth Faidley
Jacob Reed, cello (CA), student of Eric Sung

D (Ages 16 to 18)
First Prize: Ian Kim, cello (CA), student of Jonathan Koh
Second Prize:
Jack Shigeta, violin (NJ), student of Ella Heifets
John Skiera, cello (NY), student of Deborah Park
Third Prize: Alexandra Hong, viola, (NY), student of Toby Appel

WOODWINDS:

A (Ages 7 to 9)

First Prize: Sooah Jeon, flute (Korea), student of Joohee Lee

B (Ages 10 to 12)
First Prize: Matthew Kim, flute (MS), student of Myung Kim
Second Prize: Karis Ko, flute (TN), student of Myung Kim

C (Ages 13 to 15)
First Prize: Hannah Lee, flute (Korea), student of Ui Kyung Park

D (Ages 16 to 18)
Second Prize: Michelle Lee, flute (CA), student of Isabelle Chapuis

CHAMBER MUSIC:

C (Ages 10 to 12)
Third Prize:
Emriensu Cello Quartet: Wilson Chen, Shawn Hsu, Joel Kim, Jennifer Satsuki Mori (CA), students of Laura Gaynon

D (Ages 16 to 18)
First Prize:
Echo Strings: Sally Han, Ji Hoon Martin Haam, Trevor Jensen (NJ & NY), students of Yu Jeong Lee
Rivendale Piano Trio: Oliver Betz, Madison Howard, Sophia Su (CT & NY), students of Constance Moore

VOICE:

B (Ages 10 to 12)
First Prize:
Kelly Kim, musical (NY), student of Eun Youn Kim-Moon

C (Ages 13 to 15)
First Prize:
Michelle Yang, musical (NY), student of Lucia Hyunju Song
Leo Jergovic, classical (CA), student of Jimmy Kansau
D (Ages 16 to 18)
First Prize:
Marley Jacobson, classical (NY), student of Karen Beardsley
Liza Monasebian, classical (NY), student of Kelly Sawatsky

PERCUSSION:

C (Ages 13 to 15)
First Prize:
Joshua Park, xylophone (NJ), student of Greg Giannascoli

CLASSICAL GUITAR:

D (Ages 16 to 18)
Third Prize:
Sungbeen Lee (Korea), student of John Jo

HARP:

A (Ages 7 to 9)
First Prize:
Pui Yee Pearl Chan (Hong Kong), student of Dana Michelle Abbott

2016 WINNERS     |     2015 WINNERS

REGISTRATION IS NOW CLOSED