WINNERS 2020

GRAND PRIZE

Dylan Wu, cello, student of Clara Kim

TOP PRIZE

(chosen among first prize winners)

Joonhyoung Kim, piano, student of Julian Martin
Lily Kwak, piano, student of Matti Raekallio
Tsach Mackey, clarinet, student of Albert Hunt
Ethan Murphy, cello, student of Susan Moses
Mariela Palencia, voice, student of Megan Sanchez
Lauren Yoon, violin, student of Masao Kawasaki

YOUTUBE AUDITION

A (Ages 7-9)

First prize:
Joseph J. Yoon (VA), student of Dominique Shim
Emma Waite (NY), student of Irina Nuzova

Second prize:
Nick Xu (GA), student of Anne Sun

Third prize:
Lucy Wang (CA), student of Yingwen Lewis
Sophie Yu (NE), student of Feifei Jiang

B (Ages 10-12)

First prize:
Daniel Haiduc (NJ), student of Yukimi Song

Third prize:
Yih Yee Chong (Malaysia), student of Peyhwan Kuan
Andrew Lee (IN), student of Svetlana Soleimani

C (Ages 13-15)

First prize:
Yejin Song (CA), student of Hans Boepple

Second prize:
Ethan Yu (CA), student of Umida Avloni
Ziyue Zeng (CA), student of Chia-Lin Yang

Third prize:
Gino Lee (NJ), student of Alice Jisle Kim
Luke Xu (GA), student of Anne Sun

D (Ages 16-18)

First prize:
Joonhyoung Kim (MA), student of Julian Martin
Lily Kwak (NJ), student of Matti Raekallio

Second prize:
Daniel Huh(NJ), student of Phillip Kawin
Elizabeth Yang
(NJ), student of Grace Junghee Yang

Third prize:
Lynca Saito (NY), student of Jeffrey Cohen
Yat-fei Wong (Hong Kong), student of Sze-yau Chan
Alice Zhang (GA), student of Lois Finlay

A (Ages 7-9)

First prize:
Ryan Chung (NJ), violin, student of Sunyoung Lee

Second prize:
Maxwell Brown (DE), violin, student of Shelley Beard Santore

Third prize:
Serena Li (NY), cello, student of Maxine Neuman
Zirui Pan (China), violin, student of Beili Yuan

B (Ages 10-12)

First prize:
Evelyn Joung (NJ), cello, student of Clara Kim
Lauren Yoon (PA), violin, student of Masao Kawasaki

Second prize:
Kexin Che (China), cello, student of Ximiao Zuo

Third prize:
Isabelle Son (NJ), viola, student of Bela Horvath
Rinako Yoshizawa (NY), violin, student of Lynelle Smith

C (Ages 13-15)

First prize:
Ethan Murphy (IN), cello, student of Susan Moses
Tete Zheng (China), violin, student of Xiao Liu

Third prize:
Momoka Yanagisawa (CA), violin, student of Tomomi Matsumoto
Bethany Yang (PA), violin, student of Yu Jeong Lee

D (Ages 16-18)

First prize:
Stella Cha (NJ), viola, student of Toby Appel
HyoJeong Hwang (NJ), violin, student of Yu Jeong Lee

Second prize:
Lawrence Chai (NY), viola, student of Toby Appel

B (Ages 10-12)

Third prize:
Maya Angiello (NY), flute, student of Diane Taublieb

C (Ages 13-15)

First prize:
Jaejun Kang (NJ), clarinet, student of Ayako Neidich, Hana Kim

Third prize:
Daniel Gliksberg (MA), alto saxophone, student of Kenneth Radnofsky

D (Ages 16-18)

First prize:
Tsach Mackey, (MD), clarinet, student of Albert Hunt

Second prize:
Eric Kim (NY), oboe, student of Lillian Copeland

B (Ages 10-12)

Third prize:
Two Pianos: Katie Koh, Eric Koh (CA), students of Heidi Hau

C (Ages 13-15)

First prize:
Bravi String Quartet: Emily Hwang, Elliott Kim, Milan Rohatgi, Momoka Yanagisawa (CA), students of Dimitri Murrath, Kyeong Hwa Kim, Zhao Wei, Tomomi Matsumoto

Third prize:
Piano Trio: Jillian Chang, Sidney Wong, Kevin Zhu (NY), students of Marion Feldman, Pala Garcia, Helen Huang

D (Ages 16-18)

First prize:
Two Pianos: Aimee ChangAndreas Welch (CT, NY), students of Robin Freud-Epstein

Third prize:
Asombro String Quintet: Josué BustamanteSamuel BustamanteGerald Kim, Gary LuSamuel Powell (CT), students of Patrick Sohn

Piano Quintet: Joshua KimApollo LeeKara Lui, Harrison Wong, Sydney Yan (NJ), students of Chiu-Tze Lin

A (Ages 7-9)

First prize:
Ksenia Varela (CA), classical, student of Rebecca Steinke

B (Ages 10-12)

Second prize:
Yat-ting Wong
(Hong Kong), classical, student of Ngan-hei Ng

Third prize:
Ruoxuan Yang
(China), musical, student of Jiayi You

C (Ages 13-15)

First prize:
Mariela Palencia (VA), classical, student of Megan Sanchez

Second prize:
Claire Jiang (NJ), musical, student of Steven Schnurman
Esha Perala (CA), musical, student of Svetlana Nikitenko

D (Ages 16-18)

First prize:
Angela H Song (NJ), musical, student of Miyong Park

D (Ages 16-18)

Second prize:
Lauren Swain (PA), harp, student of Carol McClure

2019 WINNERS   |   2018 WINNERS   |   2017 WINNERS   |   2016 WINNERS   |   2015 WINNERS

REGISTRATION IS NOW OPEN

Congratulations!

The winners of IGMC 2020 are posted on the winners page.